ART / Watercolor paintings & Drawings / Mixed media 8757741
*
nr 875 7741
Hans Arnold
(1925-2010), Sverige
Hans Arnold (1925-2010), Flicka & spegel, 1970s, motivet: 35 x 22,
MIXED MEDIA (F), Hans Arnold (1925-2010), Flicka & spegel, 70-tal, motivet: 35 x 22
Hans Arnold, born 1925 in Switzerland, dead 2010, Swedish painter and illustrator.
Droit De Suite
Estimate:
2000
Sold:
SEK 700
Auction date:
Monday February 17 2014
at 19:31:12
- Bid history
Time
Bidder
Bid
12/2 20:13:24
1
400 kr
15/2 16:17:49
2
600 kr
17/2 17:54:02
3
600 kr
17/2 17:54:23
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Artist/Designer
Hans Arnold
Hans Arnold, born 1925 in Switzerland, dead 2010, Swedish painter and illustrator.
Read more about Hans Arnold
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik flicka & spegel hans arnold svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
in a week
26 jan at 20:22
-
8033 WATERCOLOUR
Robert Högfeldt (1894-1986), Sweden. Sovande barn...//
Auction ends
in a week
26 jan at 18:29
-
8070 MIXED MEDIA
4 pcs, Ã…ke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sweden. ..//
Auction ends
in a week
26 jan at 20:33
-
8063 COLLAGE
Maria Hagelby (b. 1957), Sweden. Signed, compositi..//
Auction ends
in a week
26 jan at 20:20
*
Hans Arnold
Hans Arnold, born 1925 in Switzerland, dead 2010, Swedish painter and illustrator.
Read more about Hans Arnold
nr 875 7741
Hans Arnold
(1925-2010), Sverige
Hans Arnold (1925-2010), Flicka & spegel, 1970s, motivet: 35 x 22,
MIXED MEDIA (F), Hans Arnold (1925-2010), Flicka & spegel, 70-tal, motivet: 35 x 22
Hans Arnold, born 1925 in Switzerland, dead 2010, Swedish painter and illustrator.
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 2000 |
| Sold: | SEK 700 |
| Auction date: |
Monday February 17 2014 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 12/2 20:13:24 | 1 | 400 kr |
| 15/2 16:17:49 | 2 | 600 kr |
| 17/2 17:54:02 | 3 | 600 kr |
| 17/2 17:54:23 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Artist/Designer
Hans Arnold
Hans Arnold, born 1925 in Switzerland, dead 2010, Swedish painter and illustrator.Read more about Hans Arnold
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik flicka & spegel hans arnold svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
in a week
26 jan at 20:22 -
8033 WATERCOLOUR
Robert Högfeldt (1894-1986), Sweden. Sovande barn...//
Auction ends
in a week
26 jan at 18:29 -
8070 MIXED MEDIA
4 pcs, Ã…ke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sweden. ..//
Auction ends
in a week
26 jan at 20:33
-
8063 COLLAGE
Maria Hagelby (b. 1957), Sweden. Signed, compositi..//
Auction ends
in a week
26 jan at 20:20



