Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Shaker 13835150



*

nr 1383 5150


Folke Ahrström

(1907-1997), Sverige


Nysilver / bakelit, Folke Ahrström (1907-1997), Sweden. 1930s. GAB Guldsmedsaktiebolaget, height: 23cm,


SHAKER, Nysilver / bakelit, 1930-tal. GAB Guldsmedsaktiebolaget, Höjd: 23cm


Folke Ahrström, Swedish designer, born 1907, dead 1997.

Estimate:

800

Sold:

SEK 600

Auction date:

Monday Mars 8 2021
at 18:56:34


  • Bid history
Time Bidder Bid
4/3 21:18:41 1      500 kr
6/3 21:18:30 2      Vinnande bud



  • Artist/Designer

Folke Ahrström

Folke Ahrström, Swedish designer, born 1907, dead 1997.

Read more about Folke Ahrström
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grun­dades i Stockholm 1867.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bakelit folke ahrström nysilver pläter shaker silver svensk formgivare sverige ädelmetall
  • 6751 BEAKER
    + bowl, 2 parts, silver. Height: 6, 5-12, weight: ..//
    Present: SEK 1200

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:41
  • 6589 BEAKER
    5 pcs, silver, small, with engravings. Height: 5-6..//
    Present: SEK 700

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:47
  • 6590 BEAKER
    silver, CG Hallberg, Sweden, 1943, skadad fot. Hei..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:14
  • 6603 CUTLERY
    12 pieces, silver, udda. Length: 11-15, weight: 22..//
    Present: SEK 1400

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:59
  • 6443 CUTLERY
    silver, 33 pieces, length: 18-25, weight: 1900 gr ..//
    Present: SEK 10000

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:10
  • 6650 CUTLERY SET
    silver, 48 pieces, Rosenholm. Length: 12-19, 5, we..//
    Present: SEK 10500

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:51




Ladda ner broschyr