Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Sculptures and works of art / Sculpture 15464168



*

nr 1546 4168


Ingrid Herrlin

(f. 1932), Sverige


Ingrid Herrlin (b. 1932), Sweden. Apple, ceramics. Signed. Height: 7 cm cm,


SCULPTURE, Äpple, Keramik. Signerad. Höjd: 7 cm


Ingrid Herrlin, Swedish painter, born 1932.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

800

Sold:

SEK 500

Auction date:

Monday June 5 2023
at 18:53:44


  • Bid history
Time Bidder Bid
5/6 17:58:43 1      Vinnande bud



  • Artist/Designer

Ingrid Herrlin

Ingrid Herrlin, Swedish painter, born 1932.

Read more about Ingrid Herrlin
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ingrid herrlin keramik konsthantverk skulptur svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige äpple
  • 7206 SCULPTURE
    Bodhisattva, metal. Height: 21 cm,
    Present: SEK 500

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 20:15
  • 7041 SCULPTURE
    brons på stensockel. Signed. Height: 13 cm, damaged.
    Present: SEK 350

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 19:33
  • 7057 SCULPTURE
    bronze, Art Déco-stil. Height: 20 cm,
    Present: SEK 700

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 18:05
  • 7056 SCULPTURE
    bronze, Art Déco-stil. Height: 38 cm,
     

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 19:41
  • 7042 SCULPTURE
    bronze, Puck Stocklassa (1922-2014), Sweden. Signe..//
    Present: SEK 3000

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 18:31
  • 7066 SCULPTURE
    Gudmundur Einarsson, Iceland, walrus. Ceramics. Le..//
     

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 19:30




Ladda ner broschyr