GLASS & CERAMICS / Ceramics / Fat 4058277
*
nr 405 8277
Fat
Lenght: ()
Gustafsberg, Argenta, Dia. 18 (nagg)
Estimate:
300
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday April 10 2006
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
10/4 12:43:52
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta fat filigran gustafsberg gustavsberg keramik nagg silverinläggning silverinläggningar wilhelm kåge
-
7043 ASHTRAY
Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:47
-
6066 DISH
+ bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:13
-
6539 DISH
Royal Copenhagen, Denmark, 18th century. 39x31,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:24
*
Fat
nr 405 8277
Fat
Lenght: ()
Gustafsberg, Argenta, Dia. 18 (nagg)
| Estimate: | 300 |
|---|---|
| Sold: | SEK 300 |
| Auction date: |
Monday April 10 2006 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 10/4 12:43:52 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta fat filigran gustafsberg gustavsberg keramik nagg silverinläggning silverinläggningar wilhelm kåge
-
7043 ASHTRAY
Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:47 -
6066 DISH
+ bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:13 -
6539 DISH
Royal Copenhagen, Denmark, 18th century. 39x31,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:24



