GLASS & CERAMICS / Ceramics / Porcelain 14314448
*
nr 1431 4448
PORCELAIN
four parts, China, blue/white. Height: 3 - 9, minor cracks.
4 delar, Kina, blå/vitt. Höjd: 3 - 9
Condition: nagg
Estimate:
300
Sold:
SEK 1000
Auction date:
Monday November 15 2021
at 18:21:09
- Bid history
Time
Bidder
Bid
15/11 17:07:50
1
Vinnande bud
15/11 17:27:00
2
800 kr
15/11 17:27:00
1
900 kr (Robot)
15/11 17:28:16
2
1.000 kr
15/11 17:28:16
1
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Blå Eld
Blå Eld i flintgods är formgiven av Hertha Bengtson för Rörstrand år 1951. Blå Eld ansågs vara nyskapande för att inte säga chockerande annorlunda då den presenterades och Bengtson fick slåss för att servisen skulle få behålla sitt ursprungliga uttryck.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
*
PORCELAIN
Condition: nagg
Läs om budbetjänten
nr 1431 4448
PORCELAIN
four parts, China, blue/white. Height: 3 - 9, minor cracks.
4 delar, Kina, blå/vitt. Höjd: 3 - 9
Condition: nagg
Estimate: | 300 |
---|---|
Sold: | SEK 1000 |
Auction date: |
Monday November 15 2021 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
15/11 17:07:50 | 1 | Vinnande bud |
15/11 17:27:00 | 2 | 800 kr |
15/11 17:27:00 | 1 | 900 kr (Robot) |
15/11 17:28:16 | 2 | 1.000 kr |
15/11 17:28:16 | 1 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Blå Eld
Blå Eld i flintgods är formgiven av Hertha Bengtson för Rörstrand år 1951. Blå Eld ansågs vara nyskapande för att inte säga chockerande annorlunda då den presenterades och Bengtson fick slåss för att servisen skulle få behålla sitt ursprungliga uttryck.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
Blå Eld i flintgods är formgiven av Hertha Bengtson för Rörstrand år 1951. Blå Eld ansågs vara nyskapande för att inte säga chockerande annorlunda då den presenterades och Bengtson fick slåss för att servisen skulle få behålla sitt ursprungliga uttryck.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.