ART / Oil paintings / Oil painting 15988133
nr 1598 8133
Holger Höglund
(1906-1965), Sverige
Holger Höglund (1906-1965), Sweden. Stadsmotiv med skyskrapor. Signerad HWH-57. Proveniens Gösta Bernhard, påskrift a tergo.
Holger W Höglund var en av de skådespelare som 1941 medverkade i den första Casinorevyn tillsammans med bland andra Gösta Bernhard. Höglund bildade tillsammans med Gus Dahlström komikerparet "Gus & Holger". Oil on panel, 26x33 cm, outer dimensions including frame: 36x44 cm,
OIL PAINTING, Stadsmotiv med skyskrapor. Signerad HWH-57. Proveniens Gösta Bernhard, påskrift a tergo.
Holger Wilhelm Höglund, Swedish painter, skådespelare and manusförfattare born in Stockholm 1906, dead 1965.
SEK 400
Monday February 19 2024
at 20:33:26
100 kr
150 kr
350 kr
Holger Höglund
Read more about Holger Höglund