ART / Sculptures and works of art / Sculpture 7753470
*
nr 775 3470
SCULPTURE
nickel silver, height: inkl sockel 24,
Nysilver, höjd: inkl sockel 24
Estimate:
1000
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday September 3 2012
at 19:04:59
- Bid history
Time
Bidder
Bid
1/9 17:24:28
1
150 kr
2/9 23:47:36
2
250 kr
3/9 13:58:07
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: konsthantverk nysilver pläter skulptur
-
8206 PAPER-WEIGHT
brons/sten, putto. Length: 13 cm, height: 11 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:11
-
8129 Figurkärl
3 pcs, South America, earthenware. Height: 10-15 c..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:52
-
8123 ICONS
8 pcs, Mogens Leander, Denmark, patinerad metall, ..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:22
-
8130 VESSEL
South America, bemålat lergods Längd: 20 cm. Heigh..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:48
-
8128 SCULPTURE
fabeldjur, South America. Length: 20 cm. Height: 1..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:17
-
8088 SCULPTURE
fiskarpojke. Signerad schorode, France, bronze, an..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:56
*
SCULPTURE
nr 775 3470
SCULPTURE
nickel silver, height: inkl sockel 24,
Nysilver, höjd: inkl sockel 24
| Estimate: | 1000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 300 |
| Auction date: |
Monday September 3 2012 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 1/9 17:24:28 | 1 | 150 kr |
| 2/9 23:47:36 | 2 | 250 kr |
| 3/9 13:58:07 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: konsthantverk nysilver pläter skulptur
-
8206 PAPER-WEIGHT
brons/sten, putto. Length: 13 cm, height: 11 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:11 -
8129 Figurkärl
3 pcs, South America, earthenware. Height: 10-15 c..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:52 -
8123 ICONS
8 pcs, Mogens Leander, Denmark, patinerad metall, ..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:22
-
8130 VESSEL
South America, bemålat lergods Längd: 20 cm. Heigh..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:48 -
8128 SCULPTURE
fabeldjur, South America. Length: 20 cm. Height: 1..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:17 -
8088 SCULPTURE
fiskarpojke. Signerad schorode, France, bronze, an..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:56



