Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Sculptures and works of art / Sculpture 7753470



*

nr 775 3470


SCULPTURE

nickel silver, height: inkl sockel 24,


Nysilver, höjd: inkl sockel 24


Estimate:

1000

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday September 3 2012
at 19:04:59


  • Bid history
Time Bidder Bid
1/9 17:24:28 1      150 kr
2/9 23:47:36 2      250 kr
3/9 13:58:07 3      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: konsthantverk nysilver pläter skulptur
  • 8130 VESSEL
    South America, bemålat lergods Längd: 20 cm. Heigh..//
     

    Auction ends
    in a week
    26 jan at 18:48
  • 8017 SCULPTURE
    Asia, växt, sten. Height: 18 cm,
     

    Auction ends
    in a week
    26 jan at 19:19
  • 8088 SCULPTURE
    fiskarpojke. Signerad schorode, France, bronze, an..//
     

    Auction ends
    in a week
    26 jan at 20:56




Ladda ner broschyr