ART / Lithographs / Litograph in colors 16003162
*
nr 1600 3162
Clemens Briels
(f. 1946), Nederländerna
2 pcs, Clemens Briels (b. 1946), son, outer dimensions including frame: 63x55 ca,
LITOGRAPH IN COLORS, 2 st, Clemens Briels (f. 1946), son, yttermått inklusive ram: 63x55 ca. Signerad
Clemens Briels, painter born 1946.
Droit De Suite
Estimate:
600
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday February 26 2024
at 20:31:34
- Bid history
Time
Bidder
Bid
26/2 19:55:19
1
Vinnande bud
- Artist/Designer
- Läs mer...
Jetson av Bruno Mathsson
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Roland Svensson 1910-2003
Roland Svensson, eg Gustaf Roland Svensson, var en svensk konstnär och författare kanske främst känd för sina skildringar av årstidernas växlingar i Stockholms skärgård.
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
Nils Nilsson Skum (1872–1951)
Svensk konstnör. Föddes 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: clemens briels färglitografi grafik litografi litografier litografiskt blad nederländerna son
-
7063 LITOGRAPH IN C..
Sven X: et Erixson (1899-1970), Sweden. Signed, nu..//
Auction ends
today
19 jan at 20:56
-
7067 LITOGRAPH IN C..
Ulf Wahlberg (b. 1938), Sweden. Signed, numbered 8..//
Auction ends
today
19 jan at 20:58
*
Clemens Briels
Clemens Briels, painter born 1946.
nr 1600 3162
Clemens Briels
(f. 1946), Nederländerna
2 pcs, Clemens Briels (b. 1946), son, outer dimensions including frame: 63x55 ca,
LITOGRAPH IN COLORS, 2 st, Clemens Briels (f. 1946), son, yttermått inklusive ram: 63x55 ca. Signerad
Clemens Briels, painter born 1946.
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 600 |
| Sold: | SEK 100 |
| Auction date: |
Monday February 26 2024 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 26/2 19:55:19 | 1 | Vinnande bud |
- Artist/Designer
- Läs mer...
Jetson av Bruno Mathsson
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Roland Svensson 1910-2003
Roland Svensson, eg Gustaf Roland Svensson, var en svensk konstnär och författare kanske främst känd för sina skildringar av årstidernas växlingar i Stockholms skärgård.
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
Nils Nilsson Skum (1872–1951)
Svensk konstnör. Föddes 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar.
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Roland Svensson 1910-2003
Roland Svensson, eg Gustaf Roland Svensson, var en svensk konstnär och författare kanske främst känd för sina skildringar av årstidernas växlingar i Stockholms skärgård.
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
Nils Nilsson Skum (1872–1951)
Svensk konstnör. Föddes 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: clemens briels färglitografi grafik litografi litografier litografiskt blad nederländerna son
-
7063 LITOGRAPH IN C..
Sven X: et Erixson (1899-1970), Sweden. Signed, nu..//
Auction ends
today
19 jan at 20:56 -
7067 LITOGRAPH IN C..
Ulf Wahlberg (b. 1938), Sweden. Signed, numbered 8..//
Auction ends
today
19 jan at 20:58



