SILVER & METAL / Silver / Bricka 3865175
*
nr 386 5175
Bricka
Lenght: ()
pläter, England 1800-tal
Estimate:
100
Sold:
SEK 200
Auction date:
Monday November 14 2005
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
11/11 14:20:49
1
Vinnande bud
14/11 14:39:25
2
150 kr
- Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bricka england 1800-tal nysilver pläter silver ädelmetall
-
3219 BEAKER
silver, 1808. Height: 7, 5 cm, diameter: 6, 5 cm, ..//
Present: SEK 350
Auction ends
in a week
10 juni at 19:38
-
3428 Fiskspade
Silver Danmark, 1851. Length: 28 cm, weight: 62g b..//
Present: SEK 150
Auction ends
in a week
10 juni at 19:51
-
3220 FRUIT CUTLERY
kniv och gaffel, silver med handtag i agat, engels..//
Auction ends
in a week
10 juni at 19:39
-
3421 SIGNET RING
18k guld. Weight: 3, 8g brutto. Length: 2 cm cm, w..//
Present: SEK 1000
Auction ends
in a week
10 juni at 19:42
-
2027 CUTLERY
2 parts, silver, CG Hallberg, Sweden, Stockholm, S..//
Present: SEK 350
Auction ends
in a week
10 juni at 20:58
*
Bricka
nr 386 5175
Bricka
Lenght: ()
pläter, England 1800-tal
Estimate: | 100 |
---|---|
Sold: | SEK 200 |
Auction date: |
Monday November 14 2005 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
11/11 14:20:49 | 1 | Vinnande bud |
14/11 14:39:25 | 2 | 150 kr |
- Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bricka england 1800-tal nysilver pläter silver ädelmetall
-
3219 BEAKER
silver, 1808. Height: 7, 5 cm, diameter: 6, 5 cm, ..//
Present: SEK 350
Auction ends
in a week
10 juni at 19:38 -
3428 Fiskspade
Silver Danmark, 1851. Length: 28 cm, weight: 62g b..//
Present: SEK 150
Auction ends
in a week
10 juni at 19:51 -
3220 FRUIT CUTLERY
kniv och gaffel, silver med handtag i agat, engels..//
Auction ends
in a week
10 juni at 19:39
-
3421 SIGNET RING
18k guld. Weight: 3, 8g brutto. Length: 2 cm cm, w..//
Present: SEK 1000
Auction ends
in a week
10 juni at 19:42 -
2027 CUTLERY
2 parts, silver, CG Hallberg, Sweden, Stockholm, S..//
Present: SEK 350
Auction ends
in a week
10 juni at 20:58