Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / OljemÃ¥lningar / OljemÃ¥lning 3032346



*

nr 303 2346


Oljemålning

Nils Holmqvist, 54x65, 'Bergsknalle i skogslandskap', [15139]


Följerätt

Ja

Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 8 mars 2004
kl 16:00:00


  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
Oscar Dahl (1902-1966)
Målare som främst var anlitad som mönstertecknare och dekoratör vid Lidköpings porslinsfabrik samt vid Rörstrand 1943-1966.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nils holmqvist olja oljemålning oljemålningar
  • 6364 OljemÃ¥lning
    Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:34
  • 6747 OljemÃ¥lning
    Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Björkar. Signerad..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:37
  • 3029 OljemÃ¥lning
    Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:37
  • 6732 OljemÃ¥lning
    Annicka Brommesson. Signerad, "Oh Dear". Olja på d..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:01
  • 3025 OljemÃ¥lning
    Beda Löberg (1895-1974), Sverige. Signerad, stille..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:10
  • 7147 OljemÃ¥lning
    Bengt Pettersson (1929-2010), stadsmotiv. Signerad..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:14




Ladda ner broschyr