MISCELLANEOUS / Jewellery / Ring 10605268
*
nr 1060 5268
RING
18 k, med stenar, 3, 9 gr, ej stämplar.
18 k, med stenar, 3, 9 gr
Condition: ej stämplar
Estimate:
1000
Sold:
SEK 700
Auction date:
Monday October 3 2016
at 18:19:49
- Bid history
Time
Bidder
Bid
29/9 11:25:28
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring smycken stenar vintage
-
4004 CARAFE
med silvdermontering. Height: 26 cm,
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:38
-
3421 SIGNET RING
18k guld. Weight: 3, 8g brutto. Length: 2 cm cm, w..//
Present: SEK 1300
Auction ends
this Monday
10 juni at 19:42
-
3227 OIL PAINTING
Luton, utfodring, duk på pannå, 19th century, 41x3..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
10 juni at 20:03
-
3298 RING
18k guld. Med smaragder och rubiner, Ringmått: 18,..//
Present: SEK 1500
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:50
*
RING
Condition: ej stämplar
nr 1060 5268
RING
18 k, med stenar, 3, 9 gr, ej stämplar.
18 k, med stenar, 3, 9 gr
Condition: ej stämplar
Estimate: | 1000 |
---|---|
Sold: | SEK 700 |
Auction date: |
Monday October 3 2016 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
29/9 11:25:28 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring smycken stenar vintage
-
4004 CARAFE
med silvdermontering. Height: 26 cm,
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:38 -
3421 SIGNET RING
18k guld. Weight: 3, 8g brutto. Length: 2 cm cm, w..//
Present: SEK 1300
Auction ends
this Monday
10 juni at 19:42 -
3227 OIL PAINTING
Luton, utfodring, duk på pannå, 19th century, 41x3..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
10 juni at 20:03
-
3298 RING
18k guld. Med smaragder och rubiner, Ringmått: 18,..//
Present: SEK 1500
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:50