KONST / Oljemålningar / Oljemålning 17212007
nr 1721 2007
Anna Wrangel von Brehmer
(1876-1941), Sverige
Oljemålning, "Fisherfolk". Utställd på "Panama Pacific International Exposition", San Fransisco 1915, Utställningsetikett. Olja på duk, 102x84 cm, yttermått inklusive ram: 122x105 cm
Kondition: slitage, färgbortfall
Anna Wrangel von Brehmer, född Faehte, tysk-svensk målare, tecknare och grafiker född i Düsseldorf 1876, död 1941 i Landskrona.
Utrop:
3.000 kr
Såld:
2.200 kr
måndag 1 september 2025
kl 20:01:36
28/8 19:32:34
2.000 kr
31/8 12:18:53
Anna Wrangel von Brehmer
Läs mer om Anna Wrangel von Brehmer