GLASS & CERAMICS / Ceramics / Jardiniere 11944449
*
nr 1194 4449
JARDINIERE
Maiolica, Rörstrand, Sweden. Length: 40, height: 32 cm, damaged, minor cracks.
majolika, Rörstrand. Längd: 40, höjd: 32 cm
Condition: skadad, nagg
Estimate:
1000
Sold:
SEK 1000
Auction date:
Monday July 30 2018
at 19:43:01
- Bid history
Time
Bidder
Bid
30/7 11:14:19
1
Vinnande bud
30/7 13:50:19
2
800 kr
30/7 13:50:19
1
900 kr (Robot)
30/7 13:50:46
2
1.000 kr
30/7 13:50:46
1
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka jardiniere keramik kruka majolika rörstrand skandinavien sverige
-
3129 JARDINIERE
porcelain. Length: 34 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:25
*
JARDINIERE
Condition: skadad, nagg
Läs om budbetjänten
nr 1194 4449
JARDINIERE
Maiolica, Rörstrand, Sweden. Length: 40, height: 32 cm, damaged, minor cracks.
majolika, Rörstrand. Längd: 40, höjd: 32 cm
Condition: skadad, nagg
Estimate: | 1000 |
---|---|
Sold: | SEK 1000 |
Auction date: |
Monday July 30 2018 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
30/7 11:14:19 | 1 | Vinnande bud |
30/7 13:50:19 | 2 | 800 kr |
30/7 13:50:19 | 1 | 900 kr (Robot) |
30/7 13:50:46 | 2 | 1.000 kr |
30/7 13:50:46 | 1 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka jardiniere keramik kruka majolika rörstrand skandinavien sverige
-
3129 JARDINIERE
porcelain. Length: 34 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:25