Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Etching 9996037



*

nr 999 6037


Karin Persson

(1891-1971), Sverige


Karin Persson, "Alsockel", signed, 1950, subject: 20x17,


ETCHING, Karin Persson, "Alsockel", signerad, 1950, motivet: 20x17


Karin Persson, Swedish painter born 1891, dead 1971.

Estimate:

600

Sold:

SEK 600

Auction date:

Monday December 7 2015
at 18:16:18


  • Bid history
Time Bidder Bid
1/12 17:41:44 1      300 kr
6/12 16:17:02 1      Vinnande bud
7/12 18:09:15 2      500 kr
7/12 18:09:15 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion

  • Artist/Designer

Karin Persson

Karin Persson, Swedish painter born 1891, dead 1971.

Read more about Karin Persson
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsningar grafik gravyr karin persson svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:15
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:20
  • 7069 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 1/30, jaktst..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:11
  • 7072 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 4/50. Image ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:37
  • 6344 COLOUR ETCHING
    Hasse Lindroth (b. 1938), Sweden. "Från köket". Si..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:54
  • 7068 COLOUR ETCHING
    Svenerik Jakobsson (b. 1934). Signed, numbered 11/..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:47




Ladda ner broschyr