ÖVRIGT / Diverse / Marmorskiva 11018471

nr 1101 8471

Marmorskiva

rokoko, 1700-tal, handhuggen, 45, 5x70

Kondition: nagg i bakkanten

Utrop:

3.000 kr

Såld:

2.600 kr

måndag 10 april 2017
kl 20:24:22

9/4 10:17:49 1      Vinnande bud

Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.