Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  LIGHTING / Table lamps / Table lamp 11482160



*

nr 1148 2160


TABLE LAMP

nysilver, sent 1800-tal,


nysilver, sent 1800-tal


Estimate:

800

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday December 4 2017
at 20:05:23


  • Bid history
Time Bidder Bid
30/11 16:05:11 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal
  • 6491 TABLE LAMP
    brass. Diameter: 44 cm, height: 55 cm, lös skärm s..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:37
  • 7156 TABLE LAMP
    Sten/metall, column. Height: 70 ca,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:49
  • 6471 TABLE LAMPS
    4 + one, including Falkenberg, glasfot / mässingss..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:27




Ladda ner broschyr