Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Wine carafe 17548032



*

nr 1754 8032


WINE CARAFE

late 19th century, Kristall / Nysilver, Slipad dekor med frukter. Height: 31 cm,


Sent 1800-tal, Kristall / Nysilver, Slipad dekor med frukter. Höjd: 31 cm


Estimate:

800

Reserve:

IS NOT MET

Present bid: No bids (per 17:35:48)
Refresh
Viewing

Fri 23 Jan, Sat 24 Jan, Sun 25 Jan and Mon 26 Jan


Auction closes:

Monday January 26 at 18:35:03


bakg
My (max) bid::
the maximum bids are hidden. Please note that we add a buyer's premium of 25% + SEK 100 on the hammered price.
  • My bid

  • What will the transport cost
Available transport alternatives and shipping cost for this item

COLLECT AT OUR WAREHOUSE
  Stockholm, Sweden 0 kr
  Malmo, Sweden 800 kr
  Gothenburg, Sweden On request
  Helsinki, Finland 800 kr

Log in to see more options



All prices are preliminary. Home delivery is not available for all items
Transport is ordered in My pages after the auction is won
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Halvkristall
Kristallglas är en kvalitetsbeteckning för konstglas och hushållsglas av hög kvalitet. Glaset är färglöst och har hög ljushet och briljans.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kristall nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal vinkaraff
  • 8020 CUTLERY
    55 pieces, Gense, 1950s, 29 gafflar, 14 knivar, 12..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:40
  • 7020 Blomkonsoler
    9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
    Present: SEK 300

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:23
  • 8367 BOOKEND
    2 pcs, bemålat trä föreställande Gustav II Adolf m..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:48




Ladda ner broschyr