Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Jewellery / Ring 13117410



*

nr 1311 7410


RING

23 k. Guld och diamant, bruttovilt 5, 2g. Saknar stämplar. Ringmått: ca 18,


23 k. Guld och diamant, bruttovilt 5,2g. Saknar stämplar. Ringmått: ca 18


Estimate:

1500

Sold:

SEK 2200

Auction date:

Monday Mars 2 2020
at 19:33:10


  • Bid history
Time Bidder Bid
27/2 13:37:00 1      1.900 kr
27/2 18:25:34 2      1.200 kr
27/2 18:25:34 1      1.300 kr (Robot)
27/2 18:27:47 2      1.400 kr
27/2 18:27:47 1      1.500 kr (Robot)
27/2 18:28:21 2      1.600 kr
27/2 18:28:21 1      1.700 kr (Robot)
27/2 18:28:39 2      1.800 kr
27/2 18:28:39 1      1.900 kr (Robot)
27/2 18:28:48 2      2.000 kr
2/3 19:27:54 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)

bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: guld och diamant ring smycken vintage
  • 8018 Karaff med sil..
    19th century, cut glass, Ireland. Height: 17 cm, m..//
     

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 18:40
  • 7112 RING
    18k guld. Med tre små blå stenar. Weight: 2 g. Rin..//
    Present: SEK 1500

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 18:38
  • 7162 RING
    23k, 1879, with a stone, omarbetad. Weight: 5, 5g ..//
    Present: SEK 4800

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 18:27
  • 1009 RING
    Platina, med Brilliant 4, 08 ct (Laboratoriediaman..//
     

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 20:25
  • 8274 SALVER
    nickel silver, 84x54,
    Present: SEK 500

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 19:16
  • 8269 SERVING TABLE
    ”Teatime”, Claesson Koivisto Rune, för Swedese, me..//
     

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 19:21




Ladda ner broschyr