GLASS & CERAMICS / Glass / Tea glass 5806022
*
nr 580 6022
TEA GLASS
sannolikt Josef Albers, Tyskland 1920-tal, fyra stycken, höjd 8 cm, diameter 10 cm ,
sannolikt Josef Albers, Tyskland 1920-tal, fyra stycken, höjd 8 cm, diameter 10 cm
Estimate:
1000
Sold:
SEK 900
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:16:41
- Bid history
Time
Bidder
Bid
26/4 10:21:15
1
Vinnande bud
26/4 20:30:00
2
850 kr
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: diameter 10 cm fyra stycken glas teglas tyskland 1920-tal
-
3067 SET OF GLASS
28 pieces, Elis Bergh (1881-1954), Sweden. "Kent",..//
Auction ends
in a week
17 juni at 19:49
-
3197 SET OF GLASS
45 pieces, Orrefors Glassworks, Sweden, Nils Landg..//
Auction ends
in a week
17 juni at 18:03
-
3065 WINE GLASS
+ seltersglas, 17+ 13 pieces, Elis Bergh (1881-19..//
Auction ends
in a week
17 juni at 19:45
*
TEA GLASS
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6022
TEA GLASS
sannolikt Josef Albers, Tyskland 1920-tal, fyra stycken, höjd 8 cm, diameter 10 cm ,
sannolikt Josef Albers, Tyskland 1920-tal, fyra stycken, höjd 8 cm, diameter 10 cm
Estimate: | 1000 |
---|---|
Sold: | SEK 900 |
Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
26/4 10:21:15 | 1 | Vinnande bud |
26/4 20:30:00 | 2 | 850 kr |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: diameter 10 cm fyra stycken glas teglas tyskland 1920-tal
-
3067 SET OF GLASS
28 pieces, Elis Bergh (1881-1954), Sweden. "Kent",..//
Auction ends
in a week
17 juni at 19:49 -
3197 SET OF GLASS
45 pieces, Orrefors Glassworks, Sweden, Nils Landg..//
Auction ends
in a week
17 juni at 18:03 -
3065 WINE GLASS
+ seltersglas, 17+ 13 pieces, Elis Bergh (1881-19..//
Auction ends
in a week
17 juni at 19:45