Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 15565005



*

nr 1556 5005


Spegel

Nyrokoko. Bredd: 74x275 cm


Utrop:

5.000 kr

Såld:

8.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 21 augusti 2023
kl 20:08:05


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
20/8 20:41:25 1      5.200 kr
21/8 17:10:58 2      4.200 kr
21/8 17:10:58 1      4.400 kr (Budbetjänt)
21/8 17:11:37 2      4.600 kr
21/8 17:11:37 1      4.800 kr (Budbetjänt)
21/8 17:11:39 2      5.000 kr
21/8 17:11:39 1      5.200 kr (Budbetjänt)
21/8 17:11:41 2      5.400 kr
21/8 19:40:24 3      5.600 kr
21/8 19:40:54 3      5.800 kr
21/8 19:52:23 1      6.200 kr
21/8 19:53:20 3      6.200 kr
21/8 19:53:20 1      6.200 kr (Budbetjänt)
21/8 19:53:28 3      6.400 kr
21/8 19:54:39 2      6.600 kr
21/8 19:55:38 3      7.400 kr
21/8 19:55:58 1      7.000 kr
21/8 19:55:58 3      7.200 kr (Budbetjänt)
21/8 19:56:09 1      7.400 kr
21/8 19:56:09 3      7.400 kr (Budbetjänt)
21/8 19:56:33 3      8.000 kr
21/8 19:57:15 2      7.600 kr
21/8 19:57:15 3      7.800 kr (Budbetjänt)
21/8 19:57:22 2      8.200 kr
21/8 20:03:05 1      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko spegel speglar
  • 8202 Skänk
    med spegel, omkring 1900, Ett dörrpar bakomliggand..//
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 jan kl 18:51
  • 8291 Spegel
    1800-tal, delvis förgylld ram, 77x53 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 jan kl 19:03
  • 8195 Spegel
    1930/40-tal Höjd: 100 cm. Bredd: 46 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 jan kl 18:18




Ladda ner broschyr