GLASS & CERAMICS / Ceramics / Vase 5806026
*
nr 580 6026
VASE
”D 9 / 0” Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bobergs Fajansfabrik Gefle, Sverige 1930, lergods, svart glasyr med röda åslinjer, höjd 12 cm, målat under: ”604” ,
”D 9 / 0” Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bobergs Fajansfabrik Gefle, Sverige 1930, lergods, svart glasyr med röda åslinjer, höjd 12 cm, målat under: ”604”
Estimate:
1000
Sold:
SEK 1900
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:19:42
- Bid history
Time
Bidder
Bid
27/4 12:28:28
1
1.000 kr
27/4 14:08:45
2
1.200 kr
27/4 16:42:12
3
1.800 kr
27/4 17:31:59
4
Vinnande bud
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik lergods målat under: ”604” vas
-
7188 VASES
+ tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:45
-
8069 VASES
2 pcs, porcelain, painted. Height: 27-31,
Auction ends
in a week
26 jan at 18:53
*
VASE
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6026
VASE
”D 9 / 0” Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bobergs Fajansfabrik Gefle, Sverige 1930, lergods, svart glasyr med röda åslinjer, höjd 12 cm, målat under: ”604” ,
”D 9 / 0” Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bobergs Fajansfabrik Gefle, Sverige 1930, lergods, svart glasyr med röda åslinjer, höjd 12 cm, målat under: ”604”
| Estimate: | 1000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 1900 |
| Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 27/4 12:28:28 | 1 | 1.000 kr |
| 27/4 14:08:45 | 2 | 1.200 kr |
| 27/4 16:42:12 | 3 | 1.800 kr |
| 27/4 17:31:59 | 4 | Vinnande bud |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik lergods målat under: ”604” vas
-
7188 VASES
+ tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:45 -
8069 VASES
2 pcs, porcelain, painted. Height: 27-31,
Auction ends
in a week
26 jan at 18:53



