GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Coffee set 5806025
*
nr 580 6025
COFFEE SET
på bricka, Nils Fougstedt (1881-1954), Svenskt Tenn, 6 del, tenn, 1930-tal,
på bricka, Nils Fougstedt (1881-1954), Svenskt Tenn, 6 del, tenn, 1930-tal
Estimate:
700
Sold:
SEK 1100
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:23:47
- Bid history
Time
Bidder
Bid
25/4 22:04:01
1
700 kr
26/4 10:21:59
2
1.000 kr
27/4 18:17:44
3
1.000 kr
27/4 18:18:47
3
Vinnande bud
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bricka kaffekopp kaffekoppar kaffeservis metall nils fougstedt svenskt tenn tenn
-
5038 COFFEE SET
15 pieces, Rosenthal Bavaria, Maria.
Auction ends
in a week
17 juni at 20:33
-
5100 COFFEE SET
6 pieces, Royal Copenhagen + Bing & Grøndahl, Den..//
Auction ends
in a week
17 juni at 20:02
-
4291 DINNER SET
Gustavsberg, Sweden, Blå Blom, ca 25 del,
Auction ends
in a week
17 juni at 20:39
-
5077 PLATES
2 pcs, Gustavsberg, Sweden. Diameter: 24cm,
Auction ends
in a week
17 juni at 19:47
-
5076 PLATES
5 pcs, Berit Ternell (b. 1929), Sweden. "bollar". ..//
Auction ends
in a week
17 juni at 19:24
-
5063 Tallrikar & mu..
10 pieces, Gustavsberg, Sweden,
Auction ends
in a week
17 juni at 18:29
*
COFFEE SET
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6025
COFFEE SET
på bricka, Nils Fougstedt (1881-1954), Svenskt Tenn, 6 del, tenn, 1930-tal,
på bricka, Nils Fougstedt (1881-1954), Svenskt Tenn, 6 del, tenn, 1930-tal
Estimate: | 700 |
---|---|
Sold: | SEK 1100 |
Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
25/4 22:04:01 | 1 | 700 kr |
26/4 10:21:59 | 2 | 1.000 kr |
27/4 18:17:44 | 3 | 1.000 kr |
27/4 18:18:47 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bricka kaffekopp kaffekoppar kaffeservis metall nils fougstedt svenskt tenn tenn
-
5038 COFFEE SET
15 pieces, Rosenthal Bavaria, Maria.
Auction ends
in a week
17 juni at 20:33 -
5100 COFFEE SET
6 pieces, Royal Copenhagen + Bing & Grøndahl, Den..//
Auction ends
in a week
17 juni at 20:02 -
4291 DINNER SET
Gustavsberg, Sweden, Blå Blom, ca 25 del,
Auction ends
in a week
17 juni at 20:39
-
5077 PLATES
2 pcs, Gustavsberg, Sweden. Diameter: 24cm,
Auction ends
in a week
17 juni at 19:47 -
5076 PLATES
5 pcs, Berit Ternell (b. 1929), Sweden. "bollar". ..//
Auction ends
in a week
17 juni at 19:24 -
5063 Tallrikar & mu..
10 pieces, Gustavsberg, Sweden,
Auction ends
in a week
17 juni at 18:29