ART / Sculptures and works of art / Sculpture 17144404
*
nr 1714 4404
SCULPTURE
sittande kvinna, ceramics. Height: 24 cm,
sittande kvinna, keramik. Höjd: 24 cm
Estimate:
600
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday July 28 2025
at 19:42:05
- Bid history
Time
Bidder
Bid
28/7 13:56:13
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik konsthantverk sittande kvinna skulptur
-
8130 VESSEL
South America, bemålat lergods Längd: 20 cm. Heigh..//
Auction ends
in a week
26 jan at 18:48
-
8017 SCULPTURE
Asia, växt, sten. Height: 18 cm,
Auction ends
in a week
26 jan at 19:19
-
8088 SCULPTURE
fiskarpojke. Signerad schorode, France, bronze, an..//
Auction ends
in a week
26 jan at 20:56
-
7066 SCULPTURE
Gudmundur Einarsson, Iceland, walrus. Ceramics. Le..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:36
-
7046 SCULPTURE
Halvar Frisendahl (1889-1953), Sweden. Signed. Hei..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:36
-
7053 SCULPTURE
patinerad metall, signed. Height: 14 cm,
Auction ends
in a week
26 jan at 19:10
*
SCULPTURE
nr 1714 4404
SCULPTURE
sittande kvinna, ceramics. Height: 24 cm,
sittande kvinna, keramik. Höjd: 24 cm
| Estimate: | 600 |
|---|---|
| Sold: | SEK 100 |
| Auction date: |
Monday July 28 2025 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 28/7 13:56:13 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik konsthantverk sittande kvinna skulptur
-
8130 VESSEL
South America, bemålat lergods Längd: 20 cm. Heigh..//
Auction ends
in a week
26 jan at 18:48 -
8017 SCULPTURE
Asia, växt, sten. Height: 18 cm,
Auction ends
in a week
26 jan at 19:19 -
8088 SCULPTURE
fiskarpojke. Signerad schorode, France, bronze, an..//
Auction ends
in a week
26 jan at 20:56
-
7066 SCULPTURE
Gudmundur Einarsson, Iceland, walrus. Ceramics. Le..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:36 -
7046 SCULPTURE
Halvar Frisendahl (1889-1953), Sweden. Signed. Hei..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:36 -
7053 SCULPTURE
patinerad metall, signed. Height: 14 cm,
Auction ends
in a week
26 jan at 19:10



