MISCELLANEOUS / Mirrors / Spegel 10436431
*
nr 1043 6431
Spegel
+ shelf, mahogany, 141x97, hylla längd: 105 cm, width: 18 cm,
+ hylla, Mahogny, 141x97, hylla längd: 105 cm, djup: 18 cm
Estimate:
600
Sold:
SEK 150
Auction date:
Monday June 13 2016
at 18:40:54
- Bid history
Time
Bidder
Bid
10/6 14:09:49
1
100 kr
13/6 13:11:01
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: hylla mahogny spegel speglar trä
-
8291 MIRROR
19th century, delvis förgylld ram, 77x53, wear, da..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:03
-
8195 MIRROR
Empirestil. Height: 100 cm, Width: 46 cm, damaged.
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:18
-
7027 MIRROR
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm, wear, damages.
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:12
-
8125 MIRROR
Markaryd, pine wood, 144x66 cm,
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:07
*
Spegel
nr 1043 6431
Spegel
+ shelf, mahogany, 141x97, hylla längd: 105 cm, width: 18 cm,
+ hylla, Mahogny, 141x97, hylla längd: 105 cm, djup: 18 cm
| Estimate: | 600 |
|---|---|
| Sold: | SEK 150 |
| Auction date: |
Monday June 13 2016 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 10/6 14:09:49 | 1 | 100 kr |
| 13/6 13:11:01 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: hylla mahogny spegel speglar trä
-
8291 MIRROR
19th century, delvis förgylld ram, 77x53, wear, da..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:03 -
8195 MIRROR
Empirestil. Height: 100 cm, Width: 46 cm, damaged.
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:18 -
7027 MIRROR
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm, wear, damages.
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:12
-
8125 MIRROR
Markaryd, pine wood, 144x66 cm,
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:07



