MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Värmeplattor 5806048
*
nr 580 6048
Värmeplattor
3 st, elektriska, 1930-tal,
3 st, elektriska, 1930-tal
Withdrawn
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:28:58
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: elektriska värmeplattor
-
6516 Ask
+ sculpture, ”groda”, height: 4-15 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
in 9 days
12 jan at 18:05
-
6543 Ask
pietra dura, bird, 14, 5x10,
Present: SEK 300
Auction ends
in 9 days
12 jan at 20:53
-
6352 CHAMPAGNE COOLER
Final Touch, stainless steel. Diameter: 43, 5 cnm,..//
Present: SEK 300
Auction ends
in 9 days
12 jan at 19:30
-
5305 DOORHANDLES
7 pairs, brass, med nyckelskylt. Height: 23, 5 cm,
Auction ends
in 9 days
12 jan at 18:52
-
6555 HAT
”Bicorn” Ericsson, Stockholm, Sweden, in a box. Le..//
Present: SEK 800
Auction ends
in 9 days
12 jan at 19:27
-
6557 TOP HATS
hat, + Chapeau claque, (i ask),
Auction ends
in 9 days
12 jan at 19:31
*
Värmeplattor
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6048
Värmeplattor
3 st, elektriska, 1930-tal,
3 st, elektriska, 1930-tal
Withdrawn |
|
| Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: elektriska värmeplattor
-
6516 Ask
+ sculpture, ”groda”, height: 4-15 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
in 9 days
12 jan at 18:05 -
6543 Ask
pietra dura, bird, 14, 5x10,
Present: SEK 300
Auction ends
in 9 days
12 jan at 20:53 -
6352 CHAMPAGNE COOLER
Final Touch, stainless steel. Diameter: 43, 5 cnm,..//
Present: SEK 300
Auction ends
in 9 days
12 jan at 19:30
-
5305 DOORHANDLES
7 pairs, brass, med nyckelskylt. Height: 23, 5 cm,
Auction ends
in 9 days
12 jan at 18:52 -
6555 HAT
”Bicorn” Ericsson, Stockholm, Sweden, in a box. Le..//
Present: SEK 800
Auction ends
in 9 days
12 jan at 19:27 -
6557 TOP HATS
hat, + Chapeau claque, (i ask),
Auction ends
in 9 days
12 jan at 19:31



