LIGHTING / Candlesticks & Candelabras / Candelabras 15464366
nr 1546 4366
CANDELABRAS
one pair, nickel silver, Victorian style, Dufva. Height: 55 cm, lös ljusarm, damaged.
ett par, nysilver, Nyrokoko, Dufva. Höjd: 55 cm
Condition: lös ljusarm, skadad
1500
SEK 1000
Monday June 5 2023
at 20:49:02
5/6 19:21:43
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.