MISCELLANEOUS / Jewellery / Ring 15086522
*
nr 1508 6522
RING
18k guld. With pearl. Weight: 2, 8 g. Size: 17, 7,
18k guld. Med pärla. Vikt: 2,8 g. Storlek: 17,7
Withdrawn
Auction date:
Monday December 12 2022
at 20:18:45
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: pärla ring smycken vintage
-
4280 ARM RING
14k, med briljanter & grön sten, ej stämplar. Weig..//
Auction ends
in two days
10 juni at 19:46
-
4124 Granatsmycken
7 pieces, Halsband + ring + 1 par örhängen+ 2 ..//
Auction ends
in two days
10 juni at 19:37
-
4004 CARAFE
med silvdermontering. Height: 26 cm,
Auction ends
in two days
10 juni at 18:38
-
3421 SIGNET RING
18k guld. Weight: 3, 8g brutto. Length: 2 cm cm, w..//
Present: SEK 1700
Auction ends
in two days
10 juni at 19:42
-
3227 OIL PAINTING
Luton, utfodring, duk på pannå, 19th century, 41x3..//
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
10 juni at 20:03
-
4129 Örhängen 1 par
+ 1 örhänge+ ring, 18k guld. Weight: 3, 3 gr,
Auction ends
in two days
10 juni at 18:15
*
RING
nr 1508 6522
RING
18k guld. With pearl. Weight: 2, 8 g. Size: 17, 7,
18k guld. Med pärla. Vikt: 2,8 g. Storlek: 17,7
Withdrawn |
|
Auction date: |
Monday December 12 2022 |
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: pärla ring smycken vintage
-
4280 ARM RING
14k, med briljanter & grön sten, ej stämplar. Weig..//
Auction ends
in two days
10 juni at 19:46 -
4124 Granatsmycken
7 pieces, Halsband + ring + 1 par örhängen+ 2 ..//
Auction ends
in two days
10 juni at 19:37 -
4004 CARAFE
med silvdermontering. Height: 26 cm,
Auction ends
in two days
10 juni at 18:38
-
3421 SIGNET RING
18k guld. Weight: 3, 8g brutto. Length: 2 cm cm, w..//
Present: SEK 1700
Auction ends
in two days
10 juni at 19:42 -
3227 OIL PAINTING
Luton, utfodring, duk på pannå, 19th century, 41x3..//
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
10 juni at 20:03 -
4129 Örhängen 1 par
+ 1 örhänge+ ring, 18k guld. Weight: 3, 3 gr,
Auction ends
in two days
10 juni at 18:15