FURNITURE / Chairs and Stools / Armchairs 5806015
*
nr 580 6015
ARMCHAIRS
1 par Funkis (Har enligt uppgift stått på Volvos kontor i Göteborg),
1 par Funkis (Har enligt uppgift stått på Volvos kontor i Göteborg)
Estimate:
1500
Sold:
SEK 1100
Auction date:
Monday April 27 2009
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
16/4 20:13:30
1
1.000 kr
20/4 14:46:33
2
Vinnande bud
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: karmstol karmstolar stol stolar
-
4095 ARMCHAIR
+ footstool, Penilla, Bruno Mathsson (1907-1988), ..//
Auction ends
in a week
17 juni at 19:14
-
4257 ARMCHAIR
Carl Malmsten (1888-1972), Sweden. Wear.
Auction ends
in a week
17 juni at 19:06
-
5028 ARMCHAIR
Yngve Ekström (1913-1988), Sweden, Lamino, Swedese..//
Auction ends
in a week
17 juni at 20:01
-
5175 ARMCHAIRS
one pair, JINDRICH HALABALA, attributed. Czech Rep..//
Auction ends
in a week
17 juni at 18:59
-
3348 ARMCHAIRS
one pair, med fotpallar, Bruno Mathsson (1907-1988..//
Auction ends
in a week
17 juni at 20:59
-
4255 ARMCHAIRS
one pair, Victorian style,
Auction ends
in a week
17 juni at 19:04
*
ARMCHAIRS
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6015
ARMCHAIRS
1 par Funkis (Har enligt uppgift stått på Volvos kontor i Göteborg),
1 par Funkis (Har enligt uppgift stått på Volvos kontor i Göteborg)
Estimate: | 1500 |
---|---|
Sold: | SEK 1100 |
Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
16/4 20:13:30 | 1 | 1.000 kr |
20/4 14:46:33 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: karmstol karmstolar stol stolar
-
4095 ARMCHAIR
+ footstool, Penilla, Bruno Mathsson (1907-1988), ..//
Auction ends
in a week
17 juni at 19:14 -
4257 ARMCHAIR
Carl Malmsten (1888-1972), Sweden. Wear.
Auction ends
in a week
17 juni at 19:06 -
5028 ARMCHAIR
Yngve Ekström (1913-1988), Sweden, Lamino, Swedese..//
Auction ends
in a week
17 juni at 20:01
-
5175 ARMCHAIRS
one pair, JINDRICH HALABALA, attributed. Czech Rep..//
Auction ends
in a week
17 juni at 18:59 -
3348 ARMCHAIRS
one pair, med fotpallar, Bruno Mathsson (1907-1988..//
Auction ends
in a week
17 juni at 20:59 -
4255 ARMCHAIRS
one pair, Victorian style,
Auction ends
in a week
17 juni at 19:04