Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Watercolour 12487315



*

nr 1248 7315


Johan Kahl

(1831-1905), Sverige


Johan Kahl (1831-1905), Sweden. Visby, 1868, signed. 24x17,


WATERCOLOUR, Visby, 1868, signerad. 24x17


Johan Kahl, Swedish painter, born 1831, dead 1905 .

Estimate:

2000

Sold:

SEK 1900

Auction date:

Monday April 15 2019
at 20:54:54


  • Bid history
Time Bidder Bid
11/4 14:18:50 1      1.500 kr
12/4 18:47:05 2      1.600 kr
15/4 19:02:33 3      Vinnande bud
15/4 20:49:54 4      1.800 kr
15/4 20:49:54 3      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Artist/Designer

Johan Kahl

Johan Kahl, Swedish painter, born 1831, dead 1905 .

Read more about Johan Kahl
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller johan kahl svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg visby
  • 6678 WATERCOLOUR
    Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:32
  • 6399 WATERCOLOUR
    Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:10
  • 6303 WATERCOLOUR
    Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:57




Ladda ner broschyr