Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 11942404



*

nr 1194 2404


Spegel

Nyrokoko, 60x62 cm


Utrop:

500 kr

Såld:

900 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 juli 2018
kl 18:54:06


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
18/7 12:00:26 1      150 kr
22/7 18:18:51 2      200 kr
30/7 13:08:23 3      700 kr
30/7 17:52:18 1      350 kr
30/7 17:52:18 3      400 kr (Budbetjänt)
30/7 17:52:43 1      450 kr
30/7 17:52:43 3      500 kr (Budbetjänt)
30/7 18:47:20 4      600 kr
30/7 18:47:20 3      700 kr (Budbetjänt)
30/7 18:48:27 4      800 kr
30/7 18:49:06 5      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko spegel speglar
  • 6287 Spegel
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:24
  • 7027 Spegel
    Förgylld, 105x58 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:33
  • 7074 Spegel
    Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:28
  • 7038 Spegel
    Markaryd, Furu, 144x66 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:02
  • 6673 Spegel
    Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:30
  • 6419 Spegel
    Rokokostil, förgylld, 136x53
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:49




Ladda ner broschyr