ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 10492161
*
nr 1049 2161
Kjell Löwenadler
(1905-1993), Sverige
Kjell Löwenadler (1905-1993), winter, signed. -56, 36x64,
GOUACHE, Kjell Löwenadler (1905-1993), Vinter, signerad. -56, 36x64
Kjell Löwenadler, born 1905, dead 1993, Swedish painter.
Droit De Suite
Estimate:
800
Sold:
SEK 150
Auction date:
Monday August 15 2016
at 18:12:54
- Bid history
Time
Bidder
Bid
15/8 17:37:07
1
100 kr
15/8 17:41:26
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Artist/Designer
Kjell Löwenadler
Kjell Löwenadler, born 1905, dead 1993, Swedish painter.
Read more about Kjell Löwenadler
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache kjell löwenadler svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg vinter
-
9298 GOUACHES
3 pcs, oramade lösa blad, India, including erotisk..//
Present: SEK 100
Auction ends
today
3 juni at 18:49
*
Kjell Löwenadler
Kjell Löwenadler, born 1905, dead 1993, Swedish painter.
Read more about Kjell Löwenadler
nr 1049 2161
Kjell Löwenadler
(1905-1993), Sverige
Kjell Löwenadler (1905-1993), winter, signed. -56, 36x64,
GOUACHE, Kjell Löwenadler (1905-1993), Vinter, signerad. -56, 36x64
Kjell Löwenadler, born 1905, dead 1993, Swedish painter.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 800 |
Sold: | SEK 150 |
Auction date: |
Monday August 15 2016 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
15/8 17:37:07 | 1 | 100 kr |
15/8 17:41:26 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Artist/Designer
Kjell Löwenadler
Kjell Löwenadler, born 1905, dead 1993, Swedish painter.Read more about Kjell Löwenadler
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache kjell löwenadler svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg vinter
-
9298 GOUACHES
3 pcs, oramade lösa blad, India, including erotisk..//
Present: SEK 100
Auction ends
today
3 juni at 18:49