GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Fruit set 11676063
*
nr 1167 6063
FRUIT SET
2 fat+ 8 assietter, Gefle, grön glasyr, 1 med nagg.
2 fat+ 8 assietter, Gefle, grön glasyr
Condition: 1 med nagg
Estimate:
1000
Sold:
SEK 700
Auction date:
Monday Mars 5 2018
at 20:34:12
- Bid history
Time
Bidder
Bid
3/3 09:42:06
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: assiett assietter dessertservis desserttallrik desserttallrikar efterrättstallrik efterrättstallrikar fruktservis gefle grön glasyr svensk keramik svenska keramiker
-
6787 Servbisdelar
Rörstrand, Sweden, Japonica, 33 pieces, length: 10..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:36
-
6016 PLATES
2 pcs, China. Diameter: 16 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:02
*
FRUIT SET
Condition: 1 med nagg
nr 1167 6063
FRUIT SET
2 fat+ 8 assietter, Gefle, grön glasyr, 1 med nagg.
2 fat+ 8 assietter, Gefle, grön glasyr
Condition: 1 med nagg
| Estimate: | 1000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 700 |
| Auction date: |
Monday Mars 5 2018 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 3/3 09:42:06 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: assiett assietter dessertservis desserttallrik desserttallrikar efterrättstallrik efterrättstallrikar fruktservis gefle grön glasyr svensk keramik svenska keramiker
-
6787 Servbisdelar
Rörstrand, Sweden, Japonica, 33 pieces, length: 10..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:36 -
6016 PLATES
2 pcs, China. Diameter: 16 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:02



