Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Kettle-on-stand 9963778



*

nr 996 3778


KETTLE-ON-STAND

nickel silver, 19th century, height: 40 cm,


nysilver, 1800-tal, höjd: 40 cm


Estimate:

800

Sold:

SEK 600

Auction date:

Monday November 23 2015
at 20:06:46


  • Bid history
Time Bidder Bid
23/11 18:57:09 1      300 kr
23/11 19:24:06 2      500 kr
23/11 19:59:24 1      400 kr
23/11 19:59:24 2      450 kr (Robot)
23/11 20:00:14 1      500 kr
23/11 20:00:14 2      500 kr (Robot)
23/11 20:01:47 1      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter silver tekök ädelmetall
  • 7062 CUTLERY
    Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
    Present: SEK 3800

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:31




Ladda ner broschyr