GLASS & CERAMICS / Ceramics / Plate 5806034
*
nr 580 6034
PLATE
och skål Edvin Ollers (1888-1959) för Elme 1930, olivgrön, diameter ca 31 cm, signatur ELME 1930 OLLERS ,
och skål Edvin Ollers (1888-1959) för Elme 1930, olivgrön, diameter ca 31 cm, signatur ELME 1930 OLLERS
Estimate:
300
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:18:37
- Bid history
Time
Bidder
Bid
26/4 01:11:03
1
Vinnande bud
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat keramik och skål edvin ollers olivgrön
-
7043 ASHTRAY
Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
Auction ends
in a week
19 jan at 19:47
-
6613 JARS
2 pcs, China. Height: 15-19, 1 saknar lock.
Auction ends
in a week
19 jan at 19:01
-
6757 BOX
porslin och mässing. Diameter: 15 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 19:55
-
6066 DISH
+ bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:13
-
6539 DISH
Royal Copenhagen, Denmark, 18th century. 39x31,
Auction ends
in a week
19 jan at 19:24
-
7015 GLAZED TILES
27 pieces, Holland, 18th century, 13, 5x13, 5 ca, ..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:07
*
PLATE
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6034
PLATE
och skål Edvin Ollers (1888-1959) för Elme 1930, olivgrön, diameter ca 31 cm, signatur ELME 1930 OLLERS ,
och skål Edvin Ollers (1888-1959) för Elme 1930, olivgrön, diameter ca 31 cm, signatur ELME 1930 OLLERS
| Estimate: | 300 |
|---|---|
| Sold: | SEK 300 |
| Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 26/4 01:11:03 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat keramik och skål edvin ollers olivgrön
-
7043 ASHTRAY
Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
Auction ends
in a week
19 jan at 19:47 -
6613 JARS
2 pcs, China. Height: 15-19, 1 saknar lock.
Auction ends
in a week
19 jan at 19:01 -
6757 BOX
porslin och mässing. Diameter: 15 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 19:55
-
6066 DISH
+ bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:13 -
6539 DISH
Royal Copenhagen, Denmark, 18th century. 39x31,
Auction ends
in a week
19 jan at 19:24 -
7015 GLAZED TILES
27 pieces, Holland, 18th century, 13, 5x13, 5 ca, ..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:07



