GLASS & CERAMICS / Ceramics / Plate 5806034
*
nr 580 6034
PLATE
och skål Edvin Ollers (1888-1959) för Elme 1930, olivgrön, diameter ca 31 cm, signatur ELME 1930 OLLERS ,
och skål Edvin Ollers (1888-1959) för Elme 1930, olivgrön, diameter ca 31 cm, signatur ELME 1930 OLLERS
Estimate:
300
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:18:37
- Bid history
Time
Bidder
Bid
26/4 01:11:03
1
Vinnande bud
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat keramik och skål edvin ollers olivgrön
-
9226 Amfora på stäl..
Northern Africa, ceramics, painted. Height: 89 cm,
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:16
-
2034 ASHTRAY
Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:34
-
9253 Cabaret
China, Inköpt i Peking 1964. Diameter: 16-39,
Present: SEK 700
Auction ends
this Monday
27 maj at 18:04
-
8090 DISH
18/19-tal, Rörstrand, Sweden, sachsiskt mönster. L..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:47
-
3001 DISH
med hund, Ekeby. Diameter: 16, 5 cm,
Auction ends
in two weeks
3 juni at 18:02
-
9009 CERAMICS
Rörstrand, Sweden, stoneware, diameter: 29,
Auction ends
this Monday
27 maj at 18:59
*
PLATE
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6034
PLATE
och skål Edvin Ollers (1888-1959) för Elme 1930, olivgrön, diameter ca 31 cm, signatur ELME 1930 OLLERS ,
och skål Edvin Ollers (1888-1959) för Elme 1930, olivgrön, diameter ca 31 cm, signatur ELME 1930 OLLERS
Estimate: | 300 |
---|---|
Sold: | SEK 300 |
Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
26/4 01:11:03 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat keramik och skål edvin ollers olivgrön
-
9226 Amfora på stäl..
Northern Africa, ceramics, painted. Height: 89 cm,
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:16 -
2034 ASHTRAY
Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:34 -
9253 Cabaret
China, Inköpt i Peking 1964. Diameter: 16-39,
Present: SEK 700
Auction ends
this Monday
27 maj at 18:04
-
8090 DISH
18/19-tal, Rörstrand, Sweden, sachsiskt mönster. L..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:47 -
3001 DISH
med hund, Ekeby. Diameter: 16, 5 cm,
Auction ends
in two weeks
3 juni at 18:02 -
9009 CERAMICS
Rörstrand, Sweden, stoneware, diameter: 29,
Auction ends
this Monday
27 maj at 18:59