ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 9166294
*
nr 916 6294
GOUACHE
Öhlin, bay, signed, 23x34,
Öhlin, havsvik, signerad, 23x34
Estimate:
400
Auction date:
Monday October 6 2014
at 18:31:06
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache havsvik täckfärg vattenfärg öhlin
-
6468 GOUACHE
Tord Leander Engström (1914-1985), Sweden. Signed,..//
Auction ends
in two weeks
12 jan at 20:26
*
GOUACHE
nr 916 6294
GOUACHE
Öhlin, bay, signed, 23x34,
Öhlin, havsvik, signerad, 23x34
| Estimate: | 400 |
|---|---|
| Auction date: |
Monday October 6 2014 |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache havsvik täckfärg vattenfärg öhlin
-
6468 GOUACHE
Tord Leander Engström (1914-1985), Sweden. Signed,..//
Auction ends
in two weeks
12 jan at 20:26



