Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Cup and saucer 17298156



*

nr 1729 8156


CUP AND SAUCER

silver, France, late 19th century. Height: 6 cm cm, weight: 130 g,


silver, Frankrike, sent 1800-tal. Höjd: 6 cm, vikt: 130 g


Estimate:

1500

Sold:

SEK 2000

Auction date:

Monday October 6 2025
at 19:46:26


  • Bid history
Time Bidder Bid
1/10 19:49:51 1      1.100 kr
3/10 17:48:08 2      1.100 kr
3/10 17:48:08 1      1.100 kr (Robot)
4/10 22:02:45 3      1.900 kr
6/10 19:41:26 4      Vinnande bud
6/10 19:42:06 4      justering av budtak


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa frankrike fransk franska franskt kopp med fat sekelskifte sent 1800-tal silver ädelmetall
  • 8212 PUNCH BOWL
    + copper, 13 pieces, nickel silver, rococo style, ..//
     

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 19:33
  • 8319 CUTLERY
    silver, (0, 800) 12+ 2 pcs. Length: 18-23, weight..//
     

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 18:30
  • 8273 TRAYS
    2 st nysilver, runda. Diameter: 53 cm, 1 st med ga..//
     

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 18:39
  • 8277 TRAYS
    6 parts, nickel silver, Runda. Diameter: 40-46 cm,
     

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 20:32
  • 8275 TRAYS
    med handtag, 3 pcs, around year 1900, nickel silve..//
     

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 18:16
  • 8036 BrödskÃ¥l
    Silver (800), 19th century, relief, genombruten ka..//
     

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 19:21




Ladda ner broschyr