Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / OljemÃ¥lningar / OljemÃ¥lning 11176034



*

nr 1117 6034


Lars Norrman

(1915-1979), Sverige


Oljemålning, Lars Norrman (1915-1979), Tunisien, 15x26 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm


Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.

Följerätt

Ja

Utrop:

500 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 juli 2017
kl 20:47:50


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
1/7 06:01:38 1      300 kr
2/7 09:43:49 2      Vinnande bud
3/7 20:30:30 3      500 kr
3/7 20:30:30 2      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 3 jul

Lars Norrman

SPECIALAUKTION LARS NORRMAN - PROVENIENS KAPTEN BENGTSSON - GALLERI BENGTSSON, STOCKHOLM



Läs mer om Lars Norrman

  • Konstnär/Designer

Lars Norrman

Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.

Läs mer om Lars Norrman
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: lars norrman nordafrika nordafrikansk nordafrikanskt olja oljemålning oljemålningar svensk konstnär svenska konstnärer sverige tunisien tunisisk tunisiska tunisiskt
  • 6364 OljemÃ¥lning
    Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:34
  • 6747 OljemÃ¥lning
    Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Björkar. Signerad..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:37
  • 3029 OljemÃ¥lning
    Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:37
  • 6732 OljemÃ¥lning
    Annicka Brommesson. Signerad, "Oh Dear". Olja på d..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:01
  • 3025 OljemÃ¥lning
    Beda Löberg (1895-1974), Sverige. Signerad, stille..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:10
  • 7147 OljemÃ¥lning
    Bengt Pettersson (1929-2010), stadsmotiv. Signerad..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:14




Ladda ner broschyr