Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 6046496



*

nr 604 6496


Spegel

Gustaviansk stil, höjd: 120


Utrop:

1.000 kr

Såld:

2.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 12 oktober 2009
kl 19:59:21


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/10 22:43:34 1      1.000 kr
11/10 14:11:21 2      800 kr
11/10 14:11:43 2      1.000 kr
11/10 14:12:32 2      1.100 kr
11/10 16:50:46 1      1.400 kr
12/10 17:11:41 2      1.400 kr
12/10 17:12:12 2      1.500 kr
12/10 19:03:17 1      1.600 kr
12/10 19:04:28 2      1.700 kr
12/10 19:18:05 3      1.800 kr
12/10 19:19:05 2      1.900 kr
12/10 19:37:05 3      2.000 kr
12/10 19:37:58 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
  • 6287 Spegel
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 20:24
  • 6673 Spegel
    Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 18:30
  • 6481 Spegel
    Rokokostil, 118x50 cm
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 19:19
  • 6419 Spegel
    Rokokostil, förgylld, 136x53
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 19:49
  • 6668 Spegel
    Rokokostil. Förgylld, 96x55 ca
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 19:54
  • 1003 Spegel
    Sengustaviansk, 190x88
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 18:27




Ladda ner broschyr