Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Jardiniere 13128018



*

nr 1312 8018


JARDINIERE

nickel silver, cut glass. Length: 27, with engraving, minor cracks.


nysilver, kristall. Längd: 27 cm


Condition: graverad, nagg,

Estimate:

800

Sold:

SEK 450

Auction date:

Monday Mars 9 2020
at 20:09:14


  • Bid history
Time Bidder Bid
3/3 13:12:04 1      300 kr
7/3 20:44:37 1      350 kr
8/3 17:32:03 2      350 kr
8/3 17:32:03 1      350 kr (Robot)
8/3 17:38:43 2      400 kr
9/3 20:02:54 1      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Halvkristall
Kristallglas är en kvalitetsbeteckning för konstglas och hushållsglas av hög kvalitet. Glaset är färglöst och har hög ljushet och briljans.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka jardiniere kristall kruka nysilver pläter silver ädelmetall
  • 8026 JARDINIERE
    Art Nouveau, late 19th - early 20th century, metal..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 20:31
  • 8242 JARDINIERE
    nickel silver, Art Nouveau, late 19th - early 20th..//
    Present: SEK 1000

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 20:56
  • 8249 JARDINIERE
    nickel silver, Victorian style. Length: 46 cm, hei..//
    Present: SEK 250

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 20:28
  • 8247 JARDINIERE
    nickel silver. Length: 55 cm, height: 19 cm, sakna..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 18:38
  • 8222 JARDINIERE
    nysilver/glasinsats. Length: 54 cm,
     

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 19:58
  • 8244 JARDINIERE
    silver, K Anderson, 1894. Length: 48 cm, height: 1..//
    Present: SEK 8000

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 19:47




Ladda ner broschyr