Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Dinnerware 17354189



*

nr 1735 4189


DINNERWARE

40 pieces, ca, Gefle, Palace/Kryss/Svalan, 1950s,


40 delar, ca, Gefle, Palace/Kryss/Svalan, 1950-tal


Estimate:

700

Sold:

SEK 350

Auction date:

Monday October 27 2025
at 19:01:00


  • Bid history
Time Bidder Bid
26/10 15:56:24 1      300 kr
27/10 18:38:17 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle kryss matservisdelar mattallrik mattallrikar palace svalan svensk keramik svenska keramiker tallrik tallrikar
  • 9383 DINNERWARE
    15 pieces, Villeroy & Boch, Casa azul modesto, 5 m..//
     

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 19:11
  • 9074 DINNERWARE
    ca 55 pieces, Rörstrand, Sweden, "Athena", 12 matt..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 18:21
  • 9216 DINNERWARE
    Rosenthal, Germany, med guldkant, 12 mattallrikar,..//
     

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 20:48




Ladda ner broschyr