Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Uppläggningsfat 5062059



*

nr 506 2059


Uppläggningsfat

Lenght: ()


Cocktail, Gefle, Ternell, 1950-tal, längd: 27


Withdrawn

Auction date:

Monday January 28 2008
at 17:23:24



  • Specialauktion
  • Jan 28

TEMA H55 och 50-tal

På H55, Helsingborgsutställnin



Read more about TEMA H55 och 50-tal
  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: cocktail gefle keramik svensk keramik svenska keramiker ternell uppläggningsfat
  • 6538 EGG WARMER
    Italien + pot with a lid, (hund). Height: 19-20 lä..//
    Present: SEK 200

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 19:03
  • 6613 JARS
    2 pcs, China. Height: 15-19, 1 saknar lock.
     

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 20:19
  • 6757 BOX
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm,
     

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 18:53
  • 6066 DISH
    + bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 20:13
  • 6166 DISH
    4 pcs, China/Japan. Diameter: 21-41,
    Present: SEK 200

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 18:57
  • 6643 DISH
    Mateus, Portugal, porcelain. Diameter: 42 cm,
    Present: SEK 300

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 18:31




Ladda ner broschyr