ÖVRIGT / Smycken / Ring 6088707
*
nr 608 8707
Ring
Vitguld med brillianter och Siamsafirer, 12, 2gr, ej stämplar men kontrollerade
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 2 november 2009
kl 16:00:00
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring smycken vintage
-
6342 Porslinstavla
Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Porsgrund, "Prov..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:51
-
6502 Ring
18k guld, med sten. Vikt: 3,2g ca brutto, Ringmått..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:15
-
6010 Ring med sten
18k guld. Vikt: 4,7g brutto, Ringmått: 14,5cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:04
*
Ring
nr 608 8707
Ring
Vitguld med brillianter och Siamsafirer, 12, 2gr, ej stämplar men kontrollerade
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 2 november 2009 |
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring smycken vintage
-
6342 Porslinstavla
Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Porsgrund, "Prov..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:51 -
6502 Ring
18k guld, med sten. Vikt: 3,2g ca brutto, Ringmått..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:15 -
6010 Ring med sten
18k guld. Vikt: 4,7g brutto, Ringmått: 14,5cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:04



