Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Litograph in colors 13073016



*

nr 1307 3016


Sven Deurell

(1904-1967), Sverige


Sven Deurell (1904-1967), Sweden. Signed. Subject: 27x33cm,


LITOGRAPH IN COLORS, Signerad. Motivet: 27x33cm


Sven Deurell, Swedish painter, born 1904 in Stockholm, dead 1967 in Paris.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

500

Sold:

SEK 150

Auction date:

Monday February 17 2020
at 18:46:23


  • Bid history
Time Bidder Bid
13/2 17:37:30 1      100 kr
14/2 00:18:39 2      Vinnande bud
16/2 22:47:04 2      justering av budtak



  • Artist/Designer

Sven Deurell

Sven Deurell, Swedish painter, born 1904 in Stockholm, dead 1967 in Paris.

Read more about Sven Deurell
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller sven deurell svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 7048 WATERCOLOUR
    unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:49
  • 6381 WATERCOLOUR
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22
  • 6578 WATERCOLOUR
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22




Ladda ner broschyr