SILVER & METAL / Silver / Candlestick 15862093

nr 1586 2093

Wiwen Nilsson

(1897-1974), Sverige

Wiwen Nilsson (1897-1974), Sweden. Sterling silver, stämplar. AN (Anders Nilsson), Lund 1957. Signerad Wiwen Nilsson. Koniskt, fasetterat ben, rund ljushållare med manschett. Height: 36. 5 cm exkl sockel. Net weight: 670g. Sockel i marmor (Höjd: 5 cm. Diameter: 16 cm), 2 knappnålshuvudstora bucklor.

CANDLESTICK, Sterlingsilver, stämplar. AN (Anders Nilsson), Lund 1957. Signerad Wiwen Nilsson. Koniskt, fasetterat ben, rund ljushållare med manschett. Höjd: 36. 5 cm exkl sockel. Nettovikt: 670g. Sockel i marmor (Höjd: 5 cm. Diameter: 16 cm)

Condition: 2 knappnålshuvudstora bucklor

Wiwen Nilsson, born 1897, dead 1974, Swedish silversmith.

Yes

40000

SEK 25000

Monday December 11 2023
at 20:40:14

     3.800 kr
(RESERVE NOT MET)
     7.600 kr
(RESERVE NOT MET)
     22.500 kr
(RESERVE NOT MET)
     23.500 kr
(RESERVE NOT MET)

  • Thema-auction
  • Dec 11

Silver

Read more about Silver

  • Artist/Designer

Wiwen Nilsson

Read more about Wiwen Nilsson