LIGHTING / Candlesticks & Candelabras / Candlesticks 5864284
*
nr 586 4284
CANDLESTICKS
1 par Rokoko-stil, height: 17, silver plated,
1 par rokokostil, höjd: 17, Nysilver
Estimate:
100
Sold:
SEK 400
Auction date:
Monday June 1 2009
at 17:33:55
- Bid history
Time
Bidder
Bid
28/5 20:34:46
1
300 kr
29/5 16:54:58
2
200 kr
30/5 20:25:04
3
350 kr
31/5 10:19:36
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake nysilver pläter
-
6702 WALL SCOUNCES
one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:19
-
6701 WALL SCOUNCES
one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:18
-
7078 CANDELABRA
Italy. Height: 63 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:57
-
7061 CANDLESTICKS
2 pcs, Kosta Boda, Kjell Engman (b. 1946), Sweden...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:33
-
7018 CANDLESTICKS
3 pcs, brass. Height: 22-32,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:50
-
7127 CANDLESTICKS
one pair, Orrefors Glassworks, Sweden, Carat. Lena..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:25
*
CANDLESTICKS
nr 586 4284
CANDLESTICKS
1 par Rokoko-stil, height: 17, silver plated,
1 par rokokostil, höjd: 17, Nysilver
| Estimate: | 100 |
|---|---|
| Sold: | SEK 400 |
| Auction date: |
Monday June 1 2009 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 28/5 20:34:46 | 1 | 300 kr |
| 29/5 16:54:58 | 2 | 200 kr |
| 30/5 20:25:04 | 3 | 350 kr |
| 31/5 10:19:36 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake nysilver pläter
-
6702 WALL SCOUNCES
one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:19 -
6701 WALL SCOUNCES
one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:18 -
7078 CANDELABRA
Italy. Height: 63 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:57
-
7061 CANDLESTICKS
2 pcs, Kosta Boda, Kjell Engman (b. 1946), Sweden...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:33 -
7018 CANDLESTICKS
3 pcs, brass. Height: 22-32,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:50 -
7127 CANDLESTICKS
one pair, Orrefors Glassworks, Sweden, Carat. Lena..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:25



