ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 7884466
*
nr 788 4466
GOUACHE (F)
Linna Saari, Landskap med kåta, signed: Linna Saari -55, 29x35 cm, unframed.
Linna Saari, Landskap med kåta, signerad: Linna Saari -55, 29x35 cm
Condition: oramad
Droit De Suite
Estimate:
300
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday October 29 2012
at 17:53:52
- Bid history
Time
Bidder
Bid
29/10 17:18:24
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache landskap med kåta linna saari täckfärg vattenfärg
-
2041 WATERCOLOUR
Aina Larsson (b. 1935), Sweden. Chair. Signed, she..//
Auction ends
in three weeks
17 juni at 19:47
-
9317 WATERCOLOUR
Alain Soucasse (b. 1951), Sweden. Signed, dated -8..//
Auction ends
in two days
3 juni at 19:27
-
2089 WATERCOLOUR
Ann Margret Hede. Archipelago scene. Signed. Water..//
Auction ends
in three weeks
17 juni at 20:24
-
2051 WATERCOLOUR
Clara Löfgren (1843-1923), Sweden. Kvinna vid grin..//
Auction ends
in three weeks
17 juni at 20:18
-
2106 WATERCOLOUR
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sweden. Interiö..//
Auction ends
in three weeks
17 juni at 18:45
-
2043 WATERCOLOUR
Eva von Hanno (b. 1945), Norway. Lupines. Signed, ..//
Auction ends
in three weeks
17 juni at 18:14
*
GOUACHE (F)
Condition: oramad
nr 788 4466
GOUACHE (F)
Linna Saari, Landskap med kåta, signed: Linna Saari -55, 29x35 cm, unframed.
Linna Saari, Landskap med kåta, signerad: Linna Saari -55, 29x35 cm
Condition: oramad
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 300 |
Sold: | SEK 100 |
Auction date: |
Monday October 29 2012 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
29/10 17:18:24 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache landskap med kåta linna saari täckfärg vattenfärg
-
2041 WATERCOLOUR
Aina Larsson (b. 1935), Sweden. Chair. Signed, she..//
Auction ends
in three weeks
17 juni at 19:47 -
9317 WATERCOLOUR
Alain Soucasse (b. 1951), Sweden. Signed, dated -8..//
Auction ends
in two days
3 juni at 19:27 -
2089 WATERCOLOUR
Ann Margret Hede. Archipelago scene. Signed. Water..//
Auction ends
in three weeks
17 juni at 20:24
-
2051 WATERCOLOUR
Clara Löfgren (1843-1923), Sweden. Kvinna vid grin..//
Auction ends
in three weeks
17 juni at 20:18 -
2106 WATERCOLOUR
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sweden. Interiö..//
Auction ends
in three weeks
17 juni at 18:45 -
2043 WATERCOLOUR
Eva von Hanno (b. 1945), Norway. Lupines. Signed, ..//
Auction ends
in three weeks
17 juni at 18:14