Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Bowl 9253636



*

nr 925 3636


Mari Simmulson

(1911-2000), Sverige


Mari Simmulson (1911-2000), UE höjd: 11,


BOWL, Mari Simmulson (1911-2000), UE höjd: 11


Mari Simmulson, born 1911, dead 2000, Swedish painter, sculptor, textile artist and draughtsman.

Estimate:

800

Sold:

SEK 600

Auction date:

Monday November 17 2014
at 18:35:47


  • Bid history
Time Bidder Bid
8/11 11:14:23 1      500 kr
17/11 15:41:26 2      Vinnande bud



  • Thema-auction
  • Nov 17

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Read more about 50/60-tal

  • Artist/Designer

Mari Simmulson

Mari Simmulson, born 1911, dead 2000, Swedish painter, sculptor, textile artist and draughtsman.

Read more about Mari Simmulson
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik mari simmulson mari simmulsson mari simulsson skål svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 7043 ASHTRAY
    Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
    Present: SEK 700

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:47
  • 6757 BOX
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm,
    Present: SEK 1100

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:55
  • 6066 DISH
    + bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
    Present: SEK 450

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:13
  • 6384 BOWL
    Alf Wallander (1862-1914), Sweden. Rörstrand, Swed..//
    Present: SEK 250

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:36
  • 7120 URN
    sten. Height: 25, 5 cm, minor cracks.
     

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:08
  • 6446 VASE
    Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Ur Karneval, Gu..//
    Present: SEK 700

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:09




Ladda ner broschyr