SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Karotter 16583224
*
nr 1658 3224
Karotter
4 st, nysilver. Längd: 20-30 cm
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 18 november 2024
kl 18:36:49
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: karotter nysilver pläter silver ädelmetall
-
8212 Bålskål
+ koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 19:33
-
8319 Bestick
silver, (0, 800) 12+ 2 st. Längd: 18-23, vikt: 970..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 18:30
-
8273 Brickor
2 st nysilver, runda. Diameter: 53 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 18:39
-
8277 Brickor
6 st, nysilver, Runda. Diameter: 40-46 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 20:32
-
8275 Brickor
med handtag, 3 st, omkring 1900, nysilver. Längd: ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 18:16
-
8036 Brödskål
Silver (800), 1800-tal, reliefdekor, genombruten k..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 19:21
*
Karotter
nr 1658 3224
Karotter
4 st, nysilver. Längd: 20-30 cm
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 18 november 2024 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: karotter nysilver pläter silver ädelmetall
-
8212 Bålskål
+ koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 19:33 -
8319 Bestick
silver, (0, 800) 12+ 2 st. Längd: 18-23, vikt: 970..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 18:30 -
8273 Brickor
2 st nysilver, runda. Diameter: 53 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 18:39
-
8277 Brickor
6 st, nysilver, Runda. Diameter: 40-46 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 20:32 -
8275 Brickor
med handtag, 3 st, omkring 1900, nysilver. Längd: ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 18:16 -
8036 Brödskål
Silver (800), 1800-tal, reliefdekor, genombruten k..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 19:21



