Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 17309011



*

nr 1730 9011


Rosa Ljung

(1917-1983), Sverige


Vas, Christina Prestgaard, "Pampas vilda hästar", Monogramsignerad CP, keramik. Höjd: 33 cm


Rosa Ljung, svensk keramiker och formgivare född 1917, död 1983.

Utrop:

500 kr

Såld:

250 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 oktober 2025
kl 18:33:43


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
6/10 23:55:49 1      150 kr
13/10 04:18:05 2      150 kr
13/10 04:18:05 1      150 kr (Budbetjänt)
13/10 04:18:08 2      200 kr
13/10 12:49:01 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Konstnär/Designer

Rosa Ljung

Rosa Ljung, svensk keramiker och formgivare född 1917, död 1983.

Läs mer om Rosa Ljung
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: christina prestgaard keramik rosa ljung svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vas
  • 6760 Vas
    Ernest Gordon (1926-2008), Sverige. Åfors, brunton..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:08
  • 6065 Vas
    Hugo Elmqvist (1862-1930), Sverige. Jugend, brons,..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:55
  • 6530 Vas
    Jugend, Rörstrand, relief. Höjd: 13 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:06
  • 6466 Vas
    Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala-Ekeby...//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:08
  • 6446 Vas
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, G..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:09
  • 6547 Vaser
    2 st, ”Tang-Li” & Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1..//
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:37




Ladda ner broschyr