GLASS & CERAMICS / Ceramics / Fat 2914062
*
nr 291 4062
Fat
Lenght: ()
majolika, 'Venus födelse'Italien, 1600-tal (SK) dia. 40
Estimate:
2000
Sold:
SEK 1800
Auction date:
Monday December 15 2003
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
12/12 18:09:51
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat keramik majolika
-
6066 DISH
+ bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auction ends
in two weeks
12 jan at 20:13
-
6600 DISH
3 pcs, silver. Diameter: 15, 5-20, weight: 380 gr ..//
Auction ends
in two weeks
12 jan at 19:11
-
6166 DISH
4 pcs, China/Japan. Diameter: 21-41,
Present: SEK 200
Auction ends
in two weeks
12 jan at 18:57
-
6055 DISH
Eva Englund (1937-1998), Sweden. Målerås. Green gl..//
Present: SEK 300
Auction ends
in two weeks
12 jan at 20:28
-
6643 DISH
Mateus, Porutgal, porcelain. Diameter: 42 cm,
Auction ends
in two weeks
12 jan at 18:31
-
6644 DISH
med hänklar, Agneta Livinj, keamik. Diameter: 35 cm,
Auction ends
in two weeks
12 jan at 19:02
*
Fat
nr 291 4062
Fat
Lenght: ()
majolika, 'Venus födelse'Italien, 1600-tal (SK) dia. 40
| Estimate: | 2000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 1800 |
| Auction date: |
Monday December 15 2003 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 12/12 18:09:51 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat keramik majolika
-
6066 DISH
+ bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auction ends
in two weeks
12 jan at 20:13 -
6600 DISH
3 pcs, silver. Diameter: 15, 5-20, weight: 380 gr ..//
Auction ends
in two weeks
12 jan at 19:11 -
6166 DISH
4 pcs, China/Japan. Diameter: 21-41,
Present: SEK 200
Auction ends
in two weeks
12 jan at 18:57
-
6055 DISH
Eva Englund (1937-1998), Sweden. Målerås. Green gl..//
Present: SEK 300
Auction ends
in two weeks
12 jan at 20:28 -
6643 DISH
Mateus, Porutgal, porcelain. Diameter: 42 cm,
Auction ends
in two weeks
12 jan at 18:31 -
6644 DISH
med hänklar, Agneta Livinj, keamik. Diameter: 35 cm,
Auction ends
in two weeks
12 jan at 19:02



